Agenție de publicitate Iași | Marketing Online

  • Acasa
  • Despre noi
  • Servicii
    • Site de prezentare
    • Magazin online
    • Facebook Ads
    • Google Ads
    • Administrare Facebook
    • Administrare Instagram
    • Esti din Iasi daca
    • SEO
    • Branding
    • Grafica
    • Foto – Video
    • Gazduire Web
    • GDPR
  • Contact
Cere oferta
  • Home
  • Blog
  • Local
  • O tânără din Iaşi a ajuns la spital, din cauza arsurilor provocate la plajă de soarele torid
6 iulie 2025

O tânără din Iaşi a ajuns la spital, din cauza arsurilor provocate la plajă de soarele torid

O tânără din Iaşi a ajuns la spital, din cauza arsurilor provocate la plajă de soarele torid

by administrator / vineri, 30 iunie 2017 / Published in Local

O tânără din Iaşi a ajuns la spital, vineri, după ce a suferit arsuri de gradul I pe 90 la sută din corp provocate de soarele torid în timp ce făcea plajă la Băile Nicolina, a declarat prof.univ.dr Diana Cimpoeşu, coordonatorul UPU-SMURD din cadrul Spitalului Sfântul Spiridon din Iaşi.

Potrivit sursei citate, tânăra în vârstă de 23 de ani a spus personalului medical că a ignorat că afară sunt peste 34 de grade Celsius şi a plecat la Băile Nicolina, unde a adormit la plajă.

Ea a fost internată şi direcţionată spre Clinica de Arşi şi Chirurgie Plastică şi Reparatorie.

Atât medicii cât şi reprezentanţii Inspectoratului Situaţii de Urgenţă recomandă cetăţenilor ca deplasările prin oraş să fie făcute în primele ore ale dimineţii sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, în spaţii dotate cu aer condiţionat din magazine sau spaţii publice. De asemenea, trebuie evitate aglomeraţiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11,00 şi 18,00, să poarte haine lejere, subţiri, deschise la culoare, pălării şi ochelari de soare.

Pe perioada caniculei, specialiştii recomandă cetăţenilor să bea 1,5-2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe şi ceaiuri călduţe din soc, muşeţel sau urzici sau să mănânce fructe şi legume precum pepene, prune, roşii sau iaurt, care este echivalentul unui pahar cu apă.

(Agerpres/ FOTO samidistribution.ro)

  • Tweet
Tagged under: arsura de gradul I, Esti din Iasi, ieșean, O tânără din Iaşi, orasul Iasi, SMURD, UPU

About administrator

What you can read next

politist ranit
In ce stare se afla politistul injunghiat in centrul Iasului
Bărbat din Iaşi, în stare gravă la spital după ce a fost înjunghiat de amantul soţiei
botez iasi ciurea
Un copil de două luni din localitatea Ciurea a murit după slujba de botez. Cauzele decesului nu au fost încă stabilite

Contact

0749 314 463
0752 134 074
contact@estidiniasi.ro

Informații

Termeni si conditii
Politica Cookie

Program

Luni-Vineri: 09.00-17.00
Sâmbătă: Închis
Duminică: Închis

Link-uri externe

ANPC
Sol. Litigii

© 2020. Toate drepturile rezervate. Site creat de Esti din Iasi

TOP